Historie

Po dobu patnácti let probíhala každoroční betlemářská soutěž pro děti, pořádaná ve spolupráci Spolku českých betlemářů, Kanceláře Senátu a společnosti On tisk. Získala si velkou popularitu, zúčastňovalo se jí každý rok okolo stovky dětí z mnoha míst naší republiky. Patnáct ročníků už byla hezká tradice, která ale bohužel skončila. 

Protože byl zájem o nějaké pokračování, hledali jsme jiné možnosti. Doba byla vzhledem ke koronaviru stále velice nejistá, krásné historické prostory Valdštejnského paláce (kde probíhala závěrečná setkání) prakticky nelze nahradit, tak jsme vymysleli zcela jiný formát. 

Vyhlásili jsme akci Velká výstava betlémů 2021, při které děti mohly vyrobit betlém a vystavit jej kdekoliv, kde ho může někdo vidět, třeba za oknem svého bytu, ve výkladní skříni obchodů, v recepcích, infocentrech, ale i na místní výstavě betlémů. Takových míst je bezpočet a děti, i za pomoci dospělých, jsou jistě schopny je nalézt. Akci jsme nazvali Velká výstava betlémů, protože může obsáhnout každý kout naší republiky a počet betlémů není nijak omezen – jejich vystavení není ohroženo žádnými překážkami nebo nedostatkem výstavních prostor. Nevěděli jsme, do čeho jdeme, jestli to mladé autory osloví, jestli se nezaleknou problémů s hledáním místa prezentace. Ale výsledky nás mile překvapily: na 140 betlémech se podílelo pře 400 autorů různých věkových kategorií z mnoha míst Čech i Moravy. 

To nás samozřejmě vyzvalo k realizaci druhého ročníku. Pravidla byla obdobná, stále šlo v zásadě o vytvoření betlému a jeho vystavení kdekoliv je to možné. Zúčastnilo se více autorů než zahajovacího ročníku - bylo jich přes pět set.
Podstatnou novinkou pro druhý ročník byly tyto stránky. Usoudili jsme, že Velká výstava betlémů je natolik významná akce, že si zaslouží své vlastní webové stránky. Na nich je možné nalézt všechny práce z dosud proběhlých ročníků a budou tam samozřejmě zveřejněny práce i ročníku třetího. A nejde jen o zveřejnění betlémů, ale je to i nabídka pro cílené  vycházky po vystavených betlémech v době adventní a vánoční. Usnadnilo se i přihlašování prací, protože je možné fotografii a potřebné údaje vložit přímo přes tyto webové stránky. Kromě toho je možné tam i prezentovat další betlemářské či tvůrčí  programy. Rádi proto uvítáme zprávy i reportáže z takovýchto akcí.

Třetí ročník znamená už vznik tradice, budeme doufat, že dlouho vydrží. Novinkou pro tento ročník je pro děti možnost přihlášeními literární formy na téma betlémy. Dáváme tak příležitost i těm dětem, které mají literární ambice.

Byli bychom rádi, aby adresa www.mujbetlem.cz byla známá všem příznivcům betlémů a přidala se tak do řady již existujících betlemářských webů (např. www.betlemari.cz nebo www.betlemy.cz).