Historie

Po dobu patnácti let probíhala každoroční betlemářská soutěž pro děti, pořádaná ve spolupráci Spolku českých betlemářů, Kanceláře Senátu a společnosti On tisk. Získala si velkou popularitu, zúčastňovalo se jí každý rok okolo stovky dětí z mnoha míst naší republiky. Patnáct ročníků už byla hezká tradice, která ale bohužel skončila. 

Protože byl zájem o nějaké pokračování, hledali jsme jiné možnosti. Doba je vzhledem ke koronaviru stále velice nejistá, krásné historické prostory Valdštejnského paláce (kde probíhala závěrečná setkání) prakticky nemůžeme nahradit, tak jsme vymysleli zcela jiný formát. Chceme tím umožnit všem dětem – a mládeži, abychom ty starší neurazili – výtvarně se realizovat v době předvánoční. 

Vyhlásili jsme akci Velká výstava betlémů 2021, při které děti mohly vyrobit betlém a vystavit jej kdekoliv, kde ho může někdo vidět, třeba za oknem svého bytu, ve výkladní skříni obchodů, v recepcích, infocentrech, ale i na místní výstavě betlémů. Takových míst je bezpočet a děti, i za pomoci dospělých, jsou jistě schopny je nalézt.  

Akci jsme nazvali Velká výstava betlémů, protože může obsáhnout každý kout naší republiky a počet betlémů není nijak omezen – jejich vystavení není ohroženo covidem či jinými překážkami nebo nedostatkem výstavních prostor. 

Nevěděli jsme, do čeho jdeme, jestli to mladé autory osloví, jestli se nezaleknou problémů s hledáním místa prezentace. Ale výsledky nás mile překvapily: na 140 betlémech se podílelo pře 400 autorů různých věkových kategorií z mnoha míst Čech i Moravy. 

To nás samozřejmě vyzvalo k realizaci druhého ročníku. Pravidla jsou obdobná, stále jde v zásadě o vytvoření betlému a jeho vystavení kdekoliv je to možné. Podstatnou novinkou pro druhý ročník jsou tyto stránky. Usoudili jsme, že Velká výstava betlémů je natolik významná akce, že si zaslouží své vlastní webové stránky. Na nich je možné se přihlašovat (v určeném termínu) a posílat fotografie svých prací, zde budou fotografie ukládány a zveřejňovány. Doprovodné informace o místě a době vystavení betlémů nabídnou zájemcům námět na cílenou procházku v době adventní a vánoční. 

Kromě toho budou stránky sloužit i pro prezentaci dalších betlemářských či tvůrčích  programů, které by mohly být pro mladou generaci zajímavé. Rádi uvítáme zprávy i reportáže z takovýchto akcí.

Jednoduše řečeno: spojili jsme mladé lidi s betlémy a byli bychom rádi, aby adresa www.mujbetlem.cz byla známá všem příznivcům betlémů a přidala se tak do řady již existujících betlemářských webů (např. www.betlemari.cz nebo www.betlemy.cz).